Marcin Biegała

Marcin Biegała

Dev, motocyklista, marzyciel i miłośnik kawy.

Marcin Biegała

Kilka Minut Czytania

Szczerze, myślałem że taka sytuacja jest niemożliwa. Ale, że sam siebie wpakuje w takie bagno, to już mogłem się spodziewać.Brak możliwości logowania do SQLServer

Otóż, nie wiem czy wszyscy zdają sobie sprawę, ale można mieć instancję SQL Server (w tym przypadku Express), do której nie można się zalogować :) Jak można już wywnioskować nie jestem bazodanowym magiem, ba nawet czeladnikiem nie jestem. Próbując wyłączyć dostęp do bazy przez Windows Integrated Login, skończyłem z serwerem do którego zalogować się nie sposób (użytkownikom windowsowym odebrałem prawo, a jak się okazało sa go nie miał…). No to klops myślę. Niby to nie była baza produkcyjna, ale i tak danych szkoda, czasu szkoda. No i tak reinstalować od razu ? Tak bez walki ?

Okazało się, że jest rozwiązanie takiego impasu. I to stosunkowo proste.

Otóż w 99,9% przypadków, nasz SQLServer będzie działał jako serwis Windows. Ale zapominamy, że jest tam też zwykły plik wykonywalny .exe. Ba, nawet potrafi przyjmować parametry! A to już brzmi jak początek czegoś dobrego.

Zatrzymujemy zatem nasz serwis SQLServer (np. poprzez panel services.msc).

Odszukujemy plik sqlservr.exe (W ścieżce podobnej do C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL11.SQLEXPRESS\MSSQL\Binn) i uruchamiamy:

sqlservr.exe -m

i czekamy, aż logi w konsoli się przewiną, ukazując komunikat, że SQLServer jest gotowy na połączenia.

Parametr ‘-m’ oznacza ‘Single User Mode’. Co to daje ? Otóż pierwsze (i jedyne, więc trzeba się spieszyć ;) połączenie automatycznie dostaje prawa administratora. Możemy zatem naprawić nasze błędy (czy to przez SSMS, czy SQLCmd), a następnie zamknąć serwer (polecenie SHUTDOWN) i przywrócić nasz oryginalny serwis.

Prosto i przyjemnie!

Chciałem przy okazji też wspomnieć o bezpieczeństwie w tym przypadku. Często w małych firmach, serwer SQL nie ma dedykowanej maszyny i chodzi na tym samym komputerze, na którym wykonywana jest codzienna praca. Pamiętajmy o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć konta użytkowników (nie każdy potrzebuje konto administratora, żeby korzystać z Outlooka i CRM ;) ), bo możemy się zdziwić i znaleźć nasze dane u konkurencji.

comments powered by Disqus

Ostatnie Posty

Kategorie

O Mnie

W życiu staram się rozwiązywać problemy ludzi z wykorzystaniem kodu, bądź też przez jego usuwanie ;)
Miałem przyjemność pracować w całym przekroju firm, od mikroskopijnych, przez startup’y, po wielkie banki inwestycyjne i współprowadzenie software house.