Marcin Biegała

Marcin Biegała

Dev, motocyklista, marzyciel i miłośnik kawy.

Marcin Biegała

Kilka Minut Czytania

Framework NancyFX obserwuje z zaciekawieniem od dłuższego czasu. Nie mniej jednak, nie miałem do tej pory okazji wyjść z kodem poza standardowe ‘Hello World’. Chwila kodowania, kilka artykułów w sieci, prezentacja Procenta na Łódzkiej Grupie Profesjonalistów .Net – wszystko wyglądało prosto i przyjemnie, bez zbędnej pracy, miliona bibliotek itd. Ale to wszystko ograniczało się do poziomu podstaw, brakowało mi wiedzy/opinii na temat jak się to sprawuje w duży projekcie, na co uważać, jak podzielić kod. Dlatego też z dużym optymizmem przyjąłem informacje o książce ‘Instant Nancy Web Development’.

Książka ma niecałe 80 stron, co pozwala przeczytać ją w godzinkę wieczorową porą.

Zawiera cały przekrój tematów, od ‘pierwszych kroków’, przez elementy takie jak negocjacja typu zwracanych danych, obsługę logowania przez OpenID, czy wdrożenia w chmurze. Mamy więc cały wachlarz możliwości by zbudować swoją stronę, bądź serwis z Nancy.

Na duży plus należy zaliczyć sposób w jaki opisano zagadnienia. Każdy z rozdziałów zaczyna się od przedstawienia sposobu testowania danego elementu wraz z przykładami, a dopiero później zaprezentowany jest sposób implementacji. To naprawdę pokazuje siłę Nancy i zachęca do spróbowania swoich sił z tym frameworkiem.

Niestety jest też ‘ale’. Po przeczytaniu książki, odniosłem wrażenie jakbym gdzieś już to wszystko widział. Trochę tak, jakbym czytał dzieła zebrane bloggerów. Owszem całość była szerzej opisana, z dokładniejszymi przykładami, ale w sumie nic, czego gdzieś bym już nie widział.

A przede wszystkim brakowało mi właśnie, tej odrobiny doświadczenia i wiekowej mądrości, czegoś, czego nie znajdę na wiki Nancy (bardzo bogatej zresztą).

Podsumowując, na pierwsze spotkanie z NancyFX – jak najbardziej mogę polecić (ja swój egzemplarz dorwałem w promocji, więc tym bardziej ;) )

Dla kogoś, kto już miał styczność, np. podczas sesji Procenta – chyba nie znajdziecie tam nic nowego.

<div class="bean-one-third bean-column-last">
  <img src="https://dgdsbygo8mp3h.cloudfront.net/sites/default/files/imagecache/ppv4_main_book_cover/3910OS_0.jpg" alt="Instant Nancy Web Development" width="302" height="377" /> 
</div>

 

comments powered by Disqus

Ostatnie Posty

Kategorie

O Mnie

W życiu staram się rozwiązywać problemy ludzi z wykorzystaniem kodu, bądź też przez jego usuwanie ;)
Miałem przyjemność pracować w całym przekroju firm, od mikroskopijnych, przez startup’y, po wielkie banki inwestycyjne i współprowadzenie software house.